Vertikutace távníku

Co je dobré vědět o vertikutaci

  • I Kdy použít vertikutátor Protáhněte malé kovové hrábě vaším trávníkem: Vidíte mech nebo staré zbytky po sekání – pak je čas k vertikutaci – také když se množí plevel, tak je to jasné znamení, že váš trávník neroste správně.
  • I Tak funguje vertikutátor Naše vetikutátory jsou vybaveny rotujícími válci s ocelovými noži, které při každém otočení krátce proniknou do půdy.
  • I Nastavení výšky Při provzdušňování ,prosíme, nastavte správnou výšku, dva až tři milimetry hloubky průniku by neměly být překročeny. Důležitý je také sběrný koš, aby byly odstraněny zbytky.
  • I Povaha půdy Takzvané travní plstě se nejraději vytváří na jílu, na trávníku ve stínu nebo na plochách, které jsou náchylné k nahromadění vlhkosti. Tyto půdy by měly být častěji frézovány a provzdušněny.
  • I Správný čas k vertikutaci Nejlépe provádějte vertikutaci na jaře (duben) a na podzim (září). Po provzdušnění by měl mít trávník čas k regeneraci, takže posekejte trávník předtím.
  • I Benzínový nebo elektrický vertikutátor Elektrické vertikutátory jsou určeny pro středně velké travnaté plochy a jsou tišší a bez emisí. Benzínové vertikutátory jsou vhodné pro velké plochy a tam, kde potřebujete být flexibilní.

Vertikutace / provzdušňování

Snad každý majitel zahrady sní o krásném, sytě zeleném trávníku. Proč mnohé zahrady působí jako vyschlá poušť a trávník v sousední zahradě svítí svojí zelenou? Většinou je to tím, že soused pravidelně svůj trávník provzdušňuje a vertikuuje. Dva procesy, které jsou neodmyslitelné pro krásný trávník. Provzdušňování je nezbytné, aby mohl trávník přijímat dostatečné živiny a dostával dost vzduchu k dýchání. Vertikutace je, jednoduše řečeno, intenzivnější provzdušňování, přičemž je natržen travní porost. Tim je půda ještě silněji zkypřena a může se výborně zregenerovat. Vícekrát by toto mělo být prováděno na podzim. Především ale potom, když byla zvláště silná zima. Tak dostane trávník nezbytné živiny k tomu, aby dobře přečkala následující zimu.

Opatření po provzdušňování a vertikutaci

V obou případech by měl být trávník poté silně zavlažen a pohnojen. Přínosné pro půdu a rostliny je, aby se ke kořenům dostal kyslík a vláha. Po vertikutaci má hnojivo svoji největší účinnost, neboť živiny se mohou nejlépe zapracovat do půdy a být využity. Eventuálně může být použito nové travní semeno. Resumé: Provzdušňování a vertikutaci by neměl vynechat žádný zahradník. Jednou až dvakrát do roka vyžaduje trávník provzdušnění a zbavení zbytků odumřelých rostlin, takže na jaře má svěží vzhled a dobře roste. Kdo dodržuje tuto zásadu, nemusí závistivě pokukovat do sousedovy zahrady.

Co vlastně přesně znamená vertikutace?

Vertikutátor má vertikutační válce s odstupňovanými noži. Ty pronikají do půdy a tím odstraňují travní plsť, zbytky mechu a rostlin. Strovnatelné je toto s pevnými pozinkovanými hráběmi, které se kouskem zapíchnou do zěmě a při vytažení vytáhnou kus travní plstě. Na malých plochách můžete tuto metodu používat, pro velké plochy je doporučováno použít vertikutátor poháněný motorem. Je jedno, jaký druh přístroje bude používán, důležité je, aby byly odstraněny odumřelé rostliny ze zimy, protože ubírají vyčerpanému trávníku světlo a vzduch. Je třeba dbát na to, aby byla vertikutace prováděna jen na suchém a čerstvě posečeném trávníku.

Správný vertikutátor

Při koupi by měla být především zohledněna šířka záběru a dvojí funkčnost – vertikutace a provzdušnění. Vertikutace může být prováděna příležitostně s ručním nářadím – např. s hráběmi nebo manuálním ručním vertikutátorem. Tím je práce fyzicky náročná a u větších travnatých ploch je těžce proveditelná. U varianty poháněné proudem je práce výrazně ulehčena a snižuje nutnost vynaložit fyzické úsilí. Kvalitní vertikutační přístroje sbírají plsti a odumřelé zbytky rostlin do sběrného koše, takže odpadá následné shrabání hráběmi. Jako sekačky, tak i u vertikutátoru jsou k dostání benzínové nebo proudem poháněné varianty. Benzínové vertikutátory vynikají výkonem motoru a jsou optimální pro větší plochy, elektrické vertikutátory přesvědčí především svojí nízkou váhou. Největší nevýhoda je zde elektrický kabel, který musíte při práci nosit a přesouvat.

Kdy a jak často by měl být trávník vertikuován?

Aby se dosáhlo dobrého výsledku s vertikutací, měla by se tráva nejprve rozřezat na délku přibližně 3-4 cm. To dělá řezací válec jednodušší projít přes trávník. Trávník by se neměl zpracovávat příliš brzy – pouze v případě, že lze vyloučit mrazuvzdornost. Důležité je také, aby půda byla vysušena. To znamená podle počasí v březnu a dubnu. Také možné je to v září, dokud je dostatečně vysoká teplota země. Dostačující je vertikutace prováděná jednou až dvakrát ročně. Ještě tip: Sesbíraná travní plsť by neměla být dávána do kompostéru.

Na toto byste měli dbát při provzdušňování

Vedle frézování by měl být trávník pravidelně provzdušňován. Některé naše přístroje jsou vedle vertikutačních válců vybaveny také provzdušňovacími válci. Provzdušňování je narozdíl od vertikutace možno provádět častěji během roku, takže trávník zůstane déle svěží. V odborné mluvě se tento proces nazývá „provzdušňování“ Provzdušňování se vysvětlí samo.Travní porost je lehce natržen vzduchovými válci, které jsou opatřeny pružinovými hroty. Proces je důležitý, protože je svrchní vrstva postupně zhušťována a tím nezíská další kyselé látky. Přitom trávník po provzdušnění přijme lépe vodu a zabrání se tzv. seskupení vlhkosti. Živiny se lépe dostanou ke kořenům trávy.

Share This